Inrikes #13/2021

Uppsägningarna på Pågatåg dras tillbaka

Demonstranter i gula västar och med skyltar mot Arrivas neddragningar på Pågatågen.
Lokförare, bussförare och tågvärdar demonstrerade i augusti mot nedskärningar i Skånetrafiken. Det har länge varit turbulent på skånska Pågatåg men nu har arbetsköparen Arriva beslutat att dra tillbaka uppsägningarna. Foto: Johan Nilsson/TT

De uppsagda lokförarna på Pågatåg i Skåne får behålla sina jobb. Samtidigt drar arbetsköparen Arriva tillbaka sitt beslut om hyvling i tjänsterna, något som ses som en seger för facket.

Det har varit en turbulent tid på skånska Pågatåg. Så sent som i somras varslades 300 anställda om uppsägning. Ett varsel som sedan drogs tillbaka när arbetsköparen Arriva i stället beslutade sig för att omvandla heltidstjänster till deltid genom så kallad hyvling. Den som inte gick med på att gå ner i tid skulle avskedas. Något som fick facket att se rött.

I veckan kom dock beskedet att ingen av de varslade kommer att bli av med sitt jobb och företaget drar också tillbaka beslutet om hyvling. Detta efter centrala förhandlingar med Seko.

Publicerad Uppdaterad

Prenumerera på Arbetarens nyhetsbrev

Box 6507
113 83 Stockholm
Tel: 08-522 456 70 (redaktionen)
[email protected]

Följ oss på MastodonFölj oss via rss

Tidningen Arbetaren behandlar dina personuppgifter i enlighet med allmänna dataskyddsförordningen, (EU) 2016/679. Du hittar vår dataskyddspolicy här.

Prenumerationsärenden
Tel: 08-522 456 80
(måndagar kl 10-13)
[email protected]

Organisationsnummer: 556542-8413
Swishnummer för gåvor: 1234 809 984

Se kriminella möta blockader

 

Fyll i din mejladress så skickar vi länk till videoreportaget 👇

Klicka här för att stänga