Korruption har länge varit ett stort problem som genomsyrar stora delar av det Sydafrikanska samhället. Offentliga upphandlingar där pengar försvinner i fickorna på privatpersoner knutna till högt uppsatta politiker är vanligt förekommande samtidigt som klasskillnaderna i landet med 50 miljoner människor är enorma.
Under onsdagen på den internationella dagen för anständiga arbetsvillkor uppmanar därför den fackliga centralorganisationen Cosatu sina två miljoner medlemmar att gå ut i strejk som en gemensam protest.
– Sydafrika balanserar på ruinens brant och det är dags att vi alla reser oss och kräver omedelbar handling av politiker och beslutsfattare skriver Cosatu i ett uttalande inför strejken.
Bara under våren och sommaren har ett stort antal omfattande korruptionshärvor avslöjats i Sydafrikanska medier. Ofta med kopplingar till coronapandemin och de statliga permitteringsstöden som betalats ut till privata företag runt om i landet.
Ett av fackens förslag för att komma till rätta med problemen är att anhöriga till folkvalda politiker ska förbjudas göra affärer med staten samt att landets domstolar ska agera mer skyndsamt med de korruptionsfall som anmäls, skriver tidningen Arbetet.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vardag
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
♡ Stöd Arbetaren med en extra slant varje månad
Inga bindningstider – säg upp när du vill