FN-sekretariatet i New York är nedstängt på grund av covid-19-pandemin, liksom övriga 32 FN-organ i världen, och på global nivå tvingas numera 37 500 personer som är anställda av världsorganisationen att arbeta hemifrån.
Än så länge kan ingen säga hur länge den nu månadslånga nedstängningen ska vara, och FN:s språkrör Stephane Dujarric hänvisar till de experter som uppger att ”det är det viruset som avgör”.
FN står i samband med pandemin inför flera svåra frågor, i synnerhet med tanke på att organisationen redan tidigare drabbats av en svår kris med brist på likvida medel – något som förvärrats ytterligare av den globala ekonomiska härdsmältan.
I New York oroar sig FN-personalen för att bli avskedade i ett land där flera miljoner människor redan har blivit arbetslösa i pandemins spår. Bara i New York beräknas nästan en halv miljon arbetstillfällen gå förlorade fram till mars nästa år, medan 60 000 arbetare kommer att ha förlorat sina jobb fram till i juli i år. Detta enligt en ny rapport från stadens oberoende kontor för budgetfrågor.
Många FN-anställda undrar hur länge de ska kunna behålla sina jobb samtidigt som världsorganisationens pengar är på väg att ta slut.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vardag
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
♡ Stöd Arbetaren med en extra slant varje månad
Inga bindningstider – säg upp när du vill