Det dröjde inte länge efter att Donald Trimp installerats som USA:s president innan israeliska myndigheter godkände ett förslag om 566 bosättningar i det ockuperade Jerusalem.
– Spelet har ändrats med Donald Trumps tillträde som president. Vi behöver inte längre ha våra händer bundna som under Barack Obamas tid. Nu kan vi bygga till slut, sade Jerusalems vice borgmästare Meir Turgeman i ett uttalande under helgen.
Spelet har ändrats med Donald Trumps tillträde som president. Vi behöver inte längre ha våra händer bundna.
Meir Turgeman, vice borgmästare, Jerusalem
Många oroas nu över USA:s kommande ställningstagande i konflikten mellan Israel och Palestina. Såväl FN som EU har avrått från ett genomförande av den planerade flytten av amerikanska ambassaden från Tel Aviv till det delade Jerusalem – en fråga som skulle ses som en viktig politisk markör till stöd för den nuvarande israeliska politiken.
USA, med dåvarande president Obama, släppte så sent som i december igenom en resolution i FN:s säkerhetsråd som tydligt markerade mot den israeliska bosättarpolitiken. Donald Trump har sedan tidigare sagt att han vill föra en utrikespolitik som ligger i linje med Israels styrande högerregerings.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vardag
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
♡ Stöd Arbetaren med en extra slant varje månad
Inga bindningstider – säg upp när du vill