Den 23 april mördades en ung kvinna i Landskrona. Förmodligen av sin bror.
Det finns en fara att man nu kommer att fokusera enbart på det hot som s.k. ”hedersvåld” utgör. Det finns mycket riktigt kvinnor och män som lever i traditionella familjerelationer. Såväl killar som tjejer behöver samhällets stöd för att kunna bryta sig loss från släkt och familj om de vill och behöver detta.
Man bör dock inte glömma att våld mot kvinnor och tjejer är ett problem som finns i alla samhällen, alla samhällsgrupper, alla generationer – det är inget fenomen som bara berör enskilda grupper.
Mäns våld mot kvinnor är ett problem av enorma proportioner. Minst en av tre kvinnor världen över har blivit utsatt för fysiskt, sexuellt, eller annan typ av våld under sin livstid. Enbart i Sverige uppskattas de samhällsekonomiska kostnaderna för våld mot kvinnor vara mellan 2,7 miljarder och 3,3 miljarder kronor per år enligt en rapport som Socialstyrelsen tagit fram år 2006.
Gärningsmannen är oftast någon som kvinnan känner eller står i nära relation till. Våld mot kvinnor och flickor är det kanske mest utbredda brott mot de mänskliga rättigheterna som vi känner till idag.
Jag tar det senaste exemplet på dödligt patriarkalt våld i Landskrona som en anledning att påminna om att den 25 november är FN:s internationella dag för att avskaffa våld mot kvinnor.
Vänsterpartiet Landskrona kommer att arrangera en manifestation denna dag. Jag hoppas att vi blir många som deltar.
Henning Süssner Rubin
Ordförande Vänsterpartiet Landskrona