Johan Persson och Martin Schibbye greps förra veckan tillsammans med en gerillagrupp i Ogadenregionen, och har suttit i etiopiskt fängelse i snart två veckor. I en dryg 30 minuter lång film som publicerades på måndagen på en etiopisk regeringstrogen mediesajt, berättar de båda en nästintill identisk historia om hur de korsat den etiopisk-somaliska gränsen illegalt. Av filmen framgår att båda har skador på armarna.
Etiopienexperten Kjell Tronvoll säger till Ekot att det är sannolikt att filmen kan användas som bevismaterial mot de två svenskarna. UD har inte velat kommentera filmen. Man vet inte heller vad de två svenska journalisterna anklagas för än.
En diskussion har väckts om de risker som journalister tar för att kunna rapportera från konflikthärdar. Reportrar utan gränsers ordförande Jesper Bengtsson ifrågasätter UD:s och utrikesminister Carl Bildts ingångvärdering kring de två fängslade svenskarna i Etiopien. Han hänvisar till UD:s avrådan från resor till Ogadenregionen.
– Jag tror att UD gör vad de kan på plats, däremot tycker jag att det är anmärkningsvärt att en regering och utrikesminister som säger sig stödja pressfriheten, har beklagat sig över att de två svenska journalisterna tagit sig in i ett farligt område, säger han till Arbetaren.
Den svenska ambassaden har bett de två svenskarnas före detta arbetsgivare, däribland Arbetaren, om arbetsintyg.
– Etiopisk lagstiftning förbjuder allt samröre med terrorister. Det finns ju många bevis på att de är journalister, det är viktigt för att kunna motbevisa exempelvis terrorinblandning, säger Perje Lindblom på Kontinent, arbetsgivare till Johan Persson.
En insamlig till de två svenska journalisternas juridiska kostnader initierades på fredagen av Reportrar utan gränser och Journalistförbundet.
– Jag bekymrar mig över tanken på hur annorlunda reaktionen hade varit om det varit en journalist från en större tidning eller exempelvis en TV-profil, säger Jesper Bengtsson.