Nyligen utbröt också en kontrovers kring frågan på kvinnouniversitetet Sungshin i Seoul. Detta efter att arrangörerna av ett evenemang om hur födelsetalen ska höjas uppmanade kvinnor i publiken att skriftligen garantera att de kommer att skaffa barn.
– Arrangörerna nästan tvingade de kvinnliga deltagarna att skriva under ett edsvuret dokument för barnafödande trots att många menade att det låga födelsetalet är ett socialt problem snarare än bara ett individuellt val, säger en student som vill vara anonym.
Sydkorea har OECD-ländernas lägsta födelsetal. I november presenterade regeringen en ”omfattande plan” för att komma till rätta med detta. Planen innehåller bland annat hårdare kontroll av aborter i landet.
– Den här planen illustrerar regeringens omänskliga attityd som ser kvinnor som verktyg för barnaalstrande snarare än som människor som har reproduktiva rättigheter, har flera kvinnogrupper sagt i ett gemensamt uttalande.
Regeringens plan liknar de krav som samtidigt ställs i en antabortkampanj som drivs av förlossningsläkare och gynekologer. Kampanjen har som syfte att rättsliga åtgärder mot sjukvårdspersonal som genomför hemliga aborter ska vidtas.
Abort är förbjudet i Sydkorea utom i särskilda situationer. Men i praktiken genomförs uppemot 340 000 aborter årligen. Under ett öppet forum i början av december konstaterade Eunsang Lee från Korea Sexual Violence Relief Centre att det inte finns någon koppling mellan landets låga födelsetal och många aborter.
– Regeringens sätt att koppla det låga födelsetalet till abort är mycket problematiskt eftersom den vill lösa ett socialt problem genom statlig intervention och kontroll över kvinnors kroppar.
Många kvinnor menar att lösningen i stället står att finna i förändringar på arbetsplatserna eftersom det är svårt för kvinnor att arbeta efter att de har fött barn.
