Med knapp majoritet tog det lettiska parlamentet, Saeiman, beslut om att genomföra en anpassning av djurskyddslagen, som gör det lagligt att slakta djur genom skäktning. Metoden innebär att djuret inte bedövas innan halsen skärs av och djuret blöder till döds.
Omkring 300 personer protesterade samtidigt utanför Saeiman med organisationen Djurens SOS, som menar att metoden är inhuman. I Sverige är inte metoden tillåten, men Vents Armands Krauklis från konservativa Lettiska folkpartiet menar att export av köttet till Sverige kan hjälpa Lettlands krisdrabbade finanser.
– Detta behövs när det råder ekonomisk kris, sade Krauklis som hade svårt att göra sig hörd när han under en paus omringades av demonstranter.
Krauklis är den som hårdast drivit lagändringen, som genomfördes efter enbart två sammanträden. Tidigare har detta bara skett när ett snabbt beslut varit absolut nödvändigt.
Flera demonstranter tyckte det var märkvärdigt att lagändringen påkallats av ett privat företag och inte av muslimska eller judiska grupper. Vd:n för företaget som ansökt om att få utföra slakten är partivän med Krauklis, och demonstranter anklagade ledamoten för korruption.
– Vi tror att han bara använder krisen som ursäkt, sade en demonstrant.
Arrangörerna, Djurens SOS, underströk att deras protest inte har rasistiska motiv utan enbart djurrättsliga. Trots detta syntes bland demonstranterna ett plakat med Lettland klämt mellan en Davidsstjärna och en islamisk halvmåne.
– Den mannen är inte med oss. Vi har försökt få honom att gå men han vägrar. Vi är emot grymhet mot djur, inte religion, sade Laura Karnite från Djurens SOS till Arbetaren i samband med demonstrationen.