Det var sedan två ungdomar dödats när deras motorcykel kolliderade med en polisbil som upplopp, snarlika den berömda förortsrevolten år 2005, bröt ut under förra veckan i Parisförorten Villiers-le-Bel. Under tre nätter i rad eldades bilar och myndighetsbyggnader upp och hundratals ungdomar gick till angrepp mot polis med molotovcocktails. 130 polismän skadades, varav dussintals av skjutvapen och hemmagjorda spikbomber, uppger The Times. Le Monde talar däremot om två skottskadade.
Omständigheterna kring de två ungdomarnas död är oklara. Under onsdagen dök en amatörvideo upp som, i strid mot polisens version, tycks indikera att bilen körde i hög hastighet genom ett bostadsområde när den krockade med motorcykeln.
– Sarkozy bär ansvaret. Han tränar poliserna som attackhundar, och de kommer hit och behandlar ungdomarna värre än djur, förklarade Kamal, en tonåring från Villiers-le-Bel, för BBC.
– Absolut ingenting har gjorts för ungdomarna här sedan 2005. Tvärtom, många projekt har förlorat sina anslag. Jag är inte förvånad över upploppen, jag har känt länge att det varit på väg att explodera, kommenterade Marie-Michele Pisani, socialarbetare och chef för ett ungdomsprojekt i Villiers-le-Bel, för tidningen Nouvel Observateur.
Upploppen avtog efter att 1000 kravallutrustade poliser under helgen intog gatorna i den fattiga förorten. Helikoptrar med kraftiga strålkastare patrullerade himlen nattetid. Bilder i Le Monde visade civilklädd, maskerad polis med automatvapen utplacerade i gatukorsningar.
President Nickolas Sarkozy hävdade i ett tal inför 2000 poliser att upploppen letts av “narkotikalangare”. Även trotskistiska Lutte Ouvrieres tidning skrev att “otvivelaktligen var ett antal småmaffialedare inblandade i upploppen och var kanske de första att starta bränder”. Men några egentliga belägg för påståendet verkar inte framkommit hittills.
22 ungdomar greps under upploppen, varav – efter exceptionellt snabba förundersökningar och rättegångar – åtta redan hunnit dömas. En fick ett års fängelse för våldsamt upplopp. Två tonåringar fick vardera tre månaders fängelse för plundring, efter att gripits med chokladkartonger som de uppgav sig ha hittat på gatan. Ingen av dem var tidigare straffad.
Kravallerna inträffade just när en över en vecka lång transportstrejk avslutats, och samtidigt som protesterna på universitet och gymnasier börjar avta efter att regeringen accepterat förhandlingar och utlovat nya statliga pengar till utbildningssatsningar. De upprepade kriserna har kostat på Sarkozys opinonssiffror, som nu sjunkit under 50 procent.
