På lördag samlas vänstern för en dag av debatt och samtal på Socialistiskt forum i Stockholm. Arbetaren ställde tre frågor till projektledaren Klara Andersson Åsman.
Årets tema på socialistiskt forum är ”Ta tillbaka framtiden” - varför har ni valt just det?
– Det var något som bollades fram i en ganska deppig känsla efter en lång pandemi, rapporter om extremväder, ökad segregation, krig och auktoritära krafter som fått medvind. Vi ser exempel som inskränkningar aborträtten, minskat demokratiskt utrymme och ökat vetenskapsförakt. I kölvattnet av allt det här så kommer det rapporter på att allt fler upplever en minskad framtidstro, vilket ju kanske inte blir så konstigt. Samtidigt så ser vi ju faktiskt också rörelser där personer samlas, organiserar sig och skapar något tillsammans för en bättre framtid. Framförallt bland unga, tillexempel inom klimatrörelsen och kvinnorevolutionen i Iran.
– Vi vill skapa en mötesplats där visioner kan formas och där vi kan våga drömma tillsammans igen.
Är det någon speciell programpunkt som du rekommenderar till besökare?
– Så många egentligen! Flamman (som ju också är huvudarrangör tillsammans med ABF Stockholm för SocForum 2022) arrangerar samtalet "Hur ska fred uppnås" med Alexandra Polivanova från fredspristagarna Memorial, det känns stort att de gästar forumet och kan knappast bli mer högaktuellt.