Ge folk en ny chans!

Bild från Greenpeace
Jag gick med i klimatdemonstrationen i Stockholm i dag. Helt okej arrangemang, men det var ändå alldeles för få som slöt upp. 600 personer räknade arrangörerna till, något färre än förra året och ett tecken på att klimatrörelsen ännu inte lyckats dra med sig så många fler än aktivisterna. Det finns många orsaker till detta, men åtminstone en är lätt att åtgärda: klimatet. Alltså det mer lokala väderrelaterade klimatet. Den 6 december måste vara en av de sämsta dagarna av alla att demonstrera på. Det är garanterat regn, det garanterat kallt och det är garanterat många ännu halvmotiverade som inte har lust att forcera regn och blåst för klimatets skull.
Här är ett förslag: arrangera en ny demonstration om ett halvår, i slutet av maj. Det borde locka ut fler ovana demonstranter på gatorna. Och kanske, om de får kraft och hopp av att vara omslutna av andra som bryr sig om klimatet, är de beredda att demonstrera i december 2009, även om det regnar.
Så här fint kan det vara på sommaren (bild från Klimax)
Guardians Bibi van der Zee har också problem med demonstrationsvädret.
Klimatdemonstrationer genomfördes i dag över hela världen, varav på elva orter i Sverige, till exempel Göteborg, Malmö, Uppsala, Umeå
Bloggat: Yngve, Svensson, Röda Malmö
Media: Aftonbladet, Arbetaren
december 6th, 2008 David Jonstad
Kategoriserad under: Allmänt

4 kommentarer Lägg till egen
1. Lissi | december 7th, 2008 at 1:11
Att det är färre person som var med i år kan också bero på att climate walk arrangeras i fler städer i år än förra året.
Men du har rätt i att det inte är så attraktivt att demonstrera i kallt och blött väder.
2. Ingrid | december 7th, 2008 at 21:02
T.ex. 14 april, då det var Step It Up över hela USA.
3. Klas | december 8th, 2008 at 7:43
Hehe – vad du säger är alltså att fler kommer sluta upp om sådär 5-10 år – när det är lite varmare i December ;)
/K
4. Job | december 8th, 2008 at 18:04
Det kan ju vara en idé att inte ha demonstrationer samma dag som Salemmarschen också. Eller Första maj. Eller Nationaldagen. Eller Karl XIIs dag. Eller Internationella Kvinnodagen.
Kommentera
Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed