Bali dissar slipsen

SlipsBali-mötet är igång och det börjar i varje fall i en positiv anda. FN har gått ut med ett meddelande om att klädkoden är förändrad: Skippa slipsen och kavajen! Då slipper man svettiga delegater och kan skära ner på användandet av luftkonditionering. Det är kring 30 grader på Bali och väldigt fuktigt enligt en journalistkollega som redan är på plats.

Återstår att se om resten av mötet följer samma positiva anda. Arbetaren i form av mig och Rikard Warlenius landar på torsdag. För rapporter direkt från Bali fram till dess rekomenderar jag The Guardians klimatavdelning.

Svenska medier om mötet: DN, SVD, SVD:s frågor och svar om mötet.

Kul också att kristdemokraterna svänger i frågan om bensinskatt. Nu hoppas jag på en lång kamp där alla politiker för överträffa varandra i att lägga de mest radikala klimatförslagen.

Andra bloggar om: , , , , ,

december 3rd, 2007 David Jonstad

Kategoriserad under: Energi, Global politik, Vägtrafik

1 kommentar Lägg till egen

  • 1. Kenneth  |  december 5th, 2007 at 9:38

    Rekommenderad ettikett : Badbrallor och kritstrecksrandig slips !

Kommentera

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Arbetaren

Arbetarens klimatblogg skrivs av journalister på Tidningen Arbetaren. Beställ ett gratis provex!

SENASTE INLÄGGEN

LÄS MER

KATEGORIER

SKRIBENTER

LÄNKAR

SENASTE FRÅN ARBETAREN.SE

PRENUMERERA VIA RSS

BLOGGRELATERAT


Bloggtoppen.se
Politik
Politik bloggar