Klimatläger under dånet från Heathrow
Befinner mig på klimatläger utanför Heathrow i London. Cirka tusen deltagare bor i tält, gör dagliga aktioner och går på föredrag och diskussioner. Lägret är nu inne på den femte aktionsdagen.
Det flyger plan rakt över lägret, som har rests på ett stort fält alldeles intill flygplatsen, minst en gång per minut. Hus i trakten hotas av rivning, då flygplatsföretaget BAA vill bygga en tredje landningsbana och en sjätte terminal. Det kommer att öka Heathrows trafik från dagens 480 000 flygningar per år till 800 000. De som bor i närheten är mycket nöjda med lägret, uttrycker sympati för aktivisterna och har deltagit i en del möten. De har dock sin egen kampanj mot den tredje landningsbanan.
I början av lägret sprang aktivister från Plane Stupid in på två andra, privata flygplatser och stoppade all trafik under några timmar. I fredags limmade ett antal aktivister fast sig på transportdepartamentets dörr med kravet att flygplatser inte utvidgas i Storbritannien. Över 30 poliser var där och grep dem. I dag, lördag, ockuperade ett 20-tal aktivister det israeliska foretaget Carmel Agrexco som importerar israeliska produkter producerade på illegala bosättningar på Västbanken. De flyger in varorna till Heathrow. Ett annat argument från gruppens sida är att bosättarna tar vatten från Jordan-floden, som förutom dräneringen har påverkats av den globala uppvärmningen och nu skjunker med en meter per år. Alla som var där – aktivister och åskådare – visiterades och identifierades av polis innan de släpptes. Sex aktivister greps när några i gruppen bröt sig in på företagets kontor och rörde omkring bord och papper.
I morgon söndag börjar lägrets klimax: 24 timmar av olika aktioner.
augusti 18th, 2007 Shora Esmailian

2 kommentarer Lägg till egen
1. Joakim Hansson | augusti 22nd, 2007 at 18:18
Saliga äro de enfaldiga ty de skola besitta jorden….
2. Robert Halvarsson | augusti 29th, 2007 at 0:20
Saliga äro bloggspammarna för de skola dryga ner bloggar med korta, kryptiska kommentarer om ingenting.
Kommentera
Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed