Otrolig teknik
Nu kommer teknikräddningen. Förutom flygplan som ser ut som ufon och som knappt drar något bränsle kan det snart finnas maskiner som kan suga bort koldioxiden ur luften och därmed backa klimatförändringen.
Brittiske storkapitalisten Richard Branson (Virgin-koncernen) har lovat 25 miljoner dollar till den som uppfinner en teknik som kan stoppa klimatförändringarna och flera hugade är så gott som redo att visa upp sina uppfinningar.
David Keith, en forskare i Calgary, har redan byggt en prototyp som suger in luft genom ett fem meter högt torn och pumpar ut den i andra änden med 30 procent mindre koldioxid.
Det låter otroligt, men sägs fungera med ganska enkel teknik.
Och bygger vi tiotusen, var och en med en diameter och höjd på flera hundra meter finns möjligheten att faktiskt minska de globala utsläppen.
Det skulle kosta rätt mycket pengar, men va fan…
Just pengarna är nog inte huvudproblemet, varken med poteniella koldioxiddammsugare eller verkligt miljövänliga flygplan. Problemet är att de förmodligen bara kommer att tjäna som något som håller liv i förhoppningen om att tekniken kan rädda oss ur klimatkrisen.
Och var så säker – kapitalet kommer ta varje tillfälle i akt att visa upp prototyper på sådant som gör att vi inte behöver ifrågasätta vår livsstil.
Men låt dig inte förföras. Tills den otroliga tekniken visar sig fungera i stor skala gäller koldioxidreducering den hårda vägen. Hur oglamoröst det än må vara.
Se artikeln Scientists attempt to roll back emissions (The Guardian).
Andra bloggar om: klimat, klimathotet, vetenskap, teknik, klimatförändringar, växthuseffekten
juli 31st, 2007 David Jonstad

2 kommentarer Lägg till egen
1. Pelle | juli 31st, 2007 at 19:40
Om bara politikerna kunde förstå att ny teknik inte implementerar sig själv så vore mycket vunnet. Men de verkar inte riktigt vilja ta till sig det.
2. Ingvar Åstrand | augusti 1st, 2007 at 2:46
Förslagen till tekniska lösningar för att avskilja CO2 kommer från akademiska lycksökare som söker forskaranslag.
När metoderna granskas visar det sig att de producerar mer CO2 än de reducerar, och, kostnaderma kan bli uppåt 1000kr per ton.
Richard Branson
tar som vanligt tillfället att få gratisreklam genom löftet ifråga.
Jag har skrivit till Branson med anledning av ett experiment jag gjort som visar på ett okänt strömningsfenomen som kan utvecklas tekniskt och ge stora bränslebestaringar och skulle kunna utvecklas hos Burt Rutan.
Men varken Branson eller någon annan jag skrivit till som borde vara intresserad svarar på brev eller mejl.
Jag har visat experimentet för flygtekniker som säger när jag visar på fenomenet:
”Men … så där ska det inte vara …det finns inget i facklitteraturen som stödjer det”.
För övrigt är CO2-koncentrationen i atmosfären självreglerande genom koldioxidens fysikaliska egenskaper och samerkan med naturlagar som gravitationen och termodynamiken.
Att CO2-ppm ökar svagt beror på ökad havstemperatur ner till ca 300 meter som en följd av att gasen komprimeras och deplaceras.
Kommentera
Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed