Kriget i Afghanistan radikaliserar Pakistan
UTRIKES 13 januari 2009
I nästa vecka tillträder USA:s nye president Barack Obama. Han har lovat truppförstärkning till Afghanistan och talat om att USA kan komma att genomföra attacker mot pakistanskt territorium. Gränsområdet har dock redan utsatts för flera amerikanska attacker vilket snarast stärkt talibanernas ställning där.
Pakistanska analytiker har varnat för risken av en utökad amerikansk offensiv efter att Barack Obama i nästa vecka installeras i Vita huset, då han under sin valkampanj sade att USA måste vara beredda att attackera al-Qaidamål inne i Pakistan. Men redan kring årsskiftet flygbombade USA Waziristan i Pakistan.
– Under 2008 attackerade USA klanområden och Nordvästra gränsprovinsen vid 35 tillfällen. Och sedan 2004 har USA attackerat Pakistan åtminstone 50 gånger, vilket krävt mer än 450 dödsoffer, säger en källa inom den pakistanska försvarssektorn till Arbetaren.
Pakistans regering har i starka ordalag fördömt angreppen men har inte reagerat militärt. Attacker som talibanerna riktat mot Natokonvojer, av vilka 70 procent beräknas gå till Afghanistan via pakistanska Peshawar, har dock tolkats som en inofficiell protest mot Washington. Under det senaste halvåret har 230 lastbilar förstörts i sex sådana attacker.
Den pakistanske författaren och journalisten Ahmed Rashid lägger skulden för den krigsliknande situationen i området på den tidigare Musharraf-regimen som han menar drev en dubbel policy genom att å ena sidan på amerikansk begäran jaga al-Qaida, å andra sidan gav sitt stöd till lokala extremistiska grupper. Han säger till Arbetaren att lösningen ligger i en ”bestämd militär policy” och stora ”socio-ekonomiska förbättringar”. Andra kommentatorer menar dock att lösningen är förhandlingar med talibanerna och fördömer den amerikanska inblandningen i området. Även Pakistans regering, både på federal- och provinsnivå, vill se en förhandlingslösning, snarare än en militär lösning.
Förutom att påskynda det som nu liknar ett inofficiellt krig mellan USA och Pakistan, har kriget i Afghanistan ytterligare försämrat relationerna mellan Indien och Pakistan. Dessutom ser Iran, liksom Ryssland och Kina, med oro på den amerikanska närvaron i Afghanistan.
Kriget i Afghanistan har också lett till att distrikt efter distrikt i Nordvästra gränsprovinsen förloras till talibanerna då stora delar av den pakistanska staten upplösts i dessa områden. Sedan 2003 har 13648 människor dödats i strider mellan talibanerna och pakistanska säkerhetsstyrkor, 5282 av dessa var civila. I distrikt under talibanernas kontroll tillämpas nu en sträng form av Sharia. Halshuggning, stening och piskning är straff som personer som anklagas för att ha begått äktenskapsbrott, stulit eller som anses vara amerikanska spioner, döms till. Förutom klädkoder har kvinnor instruerats att stanna hemma. Utbildning för flickor har inte bara förbjudits, flickskolor har helt enkelt bränts ner. Bara i Swatdistriktet har 130 skolor förstörts. ”Kriget mot terrorismen” har alltså bidragit till en radikalisering inne i Pakistan, och därmed lett till att pakistanska kvinnor berövas de små rättigheter de tillkämpat sig.
Farooq Sulehria
utrikes@arbetaren.se

1 kommentar
Kriget i Afghanistan "radikaliserar" Pakistan? Är du säker på att det inte är tvärtom: Pakistan RADIKALISERAR Afghanistan, Sydasien och nästan hela världen? För att komma till rätta med terrorismen måste väst med USA i spetsen neutralisera den största och faligaste terror organizationen ISI (Pakistan's underrättelsetjänst), som aktivt och sedan början av 1970-talet terroriserar Afghanistan och Indien. al-Qaeda, taleban och många andra terror organisationer bildades i och skyddas av Pakistan. Om det verkligen är "terrorismen" och dess bekämpning det handlar om, så har väst attackerat och befinner sig i fel land (Afghanistan) som är alla imperiers kyrkogård. Pakistan är ett typiskt exempel på västvärldens dubbel moral. Väst har avsiktigt ignorerat inte bara Pakistans svarta marknad för kärnvapenteknologi, men även terrorismen. Osama bin Laden kom till Pakistan i början av 1980-talet och med dess stöd grundade al-Qaeda, som är i själva verket detsamma som Pakistans underrättelsetjänst (ISI) som drivs av religiösa extremister med en ideologi baserad på hat av icke-muslimer. Så länge väst inte neutraliserar roten till terrorismen, dvs Pakistan, kan de börja gräva sina gravar ännu djupare i Afghanistan, som helt oskyldigt attackerades av USA och NATO-alliansen. Pakistan radikaliserar inte bara Sydasien utan så gott somn hela världen. Sedan lanseringen av "Operation Enduring Freedom" 2001, har samtliga terrorattacker haft direkt koppling till Pakistan. Samtliga terrorister var Pakistanier med Punjabi bakgrund. Så hur kan kriget i Afghanistan radikalisera Pakistan? Jag köper inte dina argument eller siffror.
mirwais 09-01-16 08:33
Kommentera