Sverigedemokraterna stäms
Upphovsman: Nils Brädefors
INRIKES 15 december 2009
Sverigedemokraterna kommer inom kort att stämmas för otillåten publicering av affischen ”Rak vänster slår ut högern” som skapades av journalisten Nils Brädefors år 1944.
Sverigedemokraternas tidning, SD-Kuriren, publicerade affischen i oktober i år. Barbara Brädefors är änka till Nils Brädefors och hon menar att hon äger upphovsmannarätten till verket och att SD-Kuriren olovligen har publicerat den.
– Sverigedemokraterna har kränkt upphovsmannens rättigheter genom att inte ansöka om tillstånd för publicering och genom att inte ange upphovsmannens namn, säger Barbara Brädefors till Arbetaren.
Nils Brädefors var verksam som tecknare och journalist i svensk kommunistisk dagspress på 1930-, 40- och 50-talet.
Fredrik Jönsson
inrikes@arbetaren.se
FLER ARTIKLAR I Inrikes
- INRIKES EU utreder den svenska vargjakten

- INRIKES Mediestrategi bakom SD–reklam

- INRIKES Ockupantscenen intog tomt hus

- INRIKES Sämre insatser för missbrukare

- INRIKES ”Alla är arbetare”


7 kommentarer
Väldigt bra att ni upplyser om detta Arbetaren!
Tage 09-12-16 12:45
Men, om jag fattat det hela rätt, så är ju kommunismen för ett gemensamt ägande. Att säga att man inte får använda dessa alster är ju snarlikt med kapitalism!
Peter Nyqvist 09-12-16 02:10
Peter Nyqvist: Fast kommunister vill väl inte (inte de flesta i alla fall?) att illustratörer, konstnärer och andra ska vara helt rättslösa i förhållande till publicister? På liknande sätt kan man säga att kommunister anser att människor bör jobba gratis eftersom Marx beskrev pengars relation till varan i Kapitalet som grundläggande för en kapitalistisk varuekonomi.
Robert 09-12-16 03:56
Hur publicerade SD-kuriren den här affischen? Om det var på en helsida är det förstås både upphovrättsintrång och brott mot plikten att ange upphovsmannen. En miniatyr för att t ex illustrera en artikel torde däremot rymmas inom citaträtten, och då är det inte helt givet namnet måste anges. Det ska bli intressant att se hur processen slutar.
Jonas 09-12-19 12:14
Jonas, det finns ingen citaträtt då det gäller konstverk. Återgivningsrätten i 23 § upphovsrättslagen medger publicering i vetenskapliga framställningar, ickedigitala kritiska framställningar och i samband med redogörelse för en dagshändelse. Ingetdera är tillämpligt på SD-Kurirens webbplats, speciellt inte då namnet inte angavs.
Thomas 09-12-19 12:53
Ni missade väl inte: SD ”censurerar” Socialistiska partiet http://www.internationalen.se/2009/10/21/sd-censurerar-socialistiska-partiet/
Röda Lund 09-12-20 11:39
http://www.stopparasismen.com/
Vera Jönsson 10-01-22 09:55
Kommentera