Gäster attackerade strejkvakter
INRIKES 1 april 2009
Under en blockad utanför Berns förra helgen, attackerade flera personer strejkvakterna. När en gäst tog strypgrepp på en av vakterna ingrep inte polisen, visar en filminspelning av händelsen.
– Till en början var polisen vänligt inställda till blockaden. Ändå ingrep de inte när vi blev attackerade, säger Ruben Tastas-Duque från det syndikalistiska Registret. Arbetaren har förgäves försökt få tag på Norrmalmspolisen för en kommentar.
I helgen citerade Svenska Dagbladet Ruben Tastas-Duque i ett avslöjande om personer som säljer sina adresser till papperslösa latinamerikaner. I artikeln uppgavs att 64 asylsökande är skrivna hos Tastas-Duque och ”har därmed automatiskt blivit medlemmar i fackförbundet” SAC.
– Jag förklarade för journalisten att man för det första inte blir medlem i SAC, utan i LS, och att man dessutom inte automatiskt blir medlem hos oss. Först måste man anta principförklaringen och sedan väljs man in av ett möte. 30 kronor är medlemsavgiften, inte pengar jag tar för att de ska få skriva sig hos mig, säger Tastas-Duque till Arbetaren.
Shora Esmailian
shora.esmailian@arbetaren.se
FLER ARTIKLAR I Inrikes
- INRIKES Seger för husockupanter

- INRIKES Jubel och ängslan när Saab köps upp

- INRIKES Blockad mot Biljardpalatset

- INRIKES Deltidsarbete drabbar kvinnor

- INRIKES Upprop mot våldtäkt


2 kommentarer
Aha, till och med SSU har något att lära av SAC i hur man värvar medlemmar!
Thomas 09-04-02 05:09
Här blandas två nyheter ihop självklart har kampen mot Berns som nu vunnits inget att göra med den förvirrande Svd artikeln. Många gäster sympatiserade ju med blockaden och gick aldrig in på Berns. Detta var ju det viktigaste med de lyckade stridsåtgärderna. Nu är blockaderna mot Berns i alla fall slut då NCA återanställt de tre syndikalisterna!
patrik 09-04-05 01:05
Kommentera