Kommun vill inte störa rasister
INRIKES 29 april 2008
Under helgen håller Sverigedemokraterna sitt riksårsmöte i Karlstad. Samtidigt hade kampanjen Värmland mot rasism planerat en antirasistisk konsert på fritidsgården i Karlstad.
Banden var bokade, kommunen hade gett bidrag och lånat ut lokalen, men i förra veckan meddelade kommunen att man stoppar konserten. Enligt Mikael Karlsson från Värmland mot rasism har representanter från kommunen sagt att det kan uppfattas som provocerande med att en spelning mot rasism arrangeras samtidigt som Sverigedemokraterna har möte i staden.
– Nu låter man Sverigedemokraterna sätta agendan för mötesfriheten under den här helgen. Om man nu bedömer att båda arrangemangen inte kan ske samtidigt – hade det då inte varit en mer antirasistisk linje att stoppa Sverigedemokraternas möte? säger Mikael Larsson till Nya Wermlands-Tidningen.
Kommunen hävdar att konserten ställts in för att den ”inte ryms inom fritidsgårdens normala verksamhet”.
Värmland mot rasism drivs av ett nätverk av organisationer, bland andra Karlstads LS av SAC, Vänsterpartiet och Ung Vänster. Kampanjen startades efter att en grupp nazister under hösten haft ett offentligt möte i Karlstad.
FLER ARTIKLAR I Inrikes
- INRIKES Seger för husockupanter

- INRIKES Jubel och ängslan när Saab köps upp

- INRIKES Blockad mot Biljardpalatset

- INRIKES Deltidsarbete drabbar kvinnor

- INRIKES Upprop mot våldtäkt

