Polis misshandlade syndikalister
Polisen bryter upp den fackliga blockaden mot Fridays i Stockholm. Foto: José Figueroa.
INRIKES 5 oktober 2007
(UPPDATERAD) En blockad av restaurangen Friday’s vid Stureplan i Stockholm slutade på fredagkvällen i brutal misshandel av syndikalister. Polisen beordrade församlingen att förpassa sig till ett torg ett stenkast bort och använde sedan batong, pepparsprej och våldsamma grepp för att upplösa blockaden. Minst fyra personer greps, däribland Arbetarens reporter. Omedelbart efter blockaden lovade företaget att betala ut innestående lön och gick med på förhandling med syndikalisterna.
Det var vid halv sex-tiden på fredagkvällen som ett 60-tal syndikalister samlades utanför restaurangen Friday’s vid Stureplan i Stockholm. Tidigare på dagen hade företaget varslats om
indrivningsblockad av Västerorts LS. Konflikten gäller två papperslösa LS-medlemmar som arbetat som städare och diskare på restaurangen, som anlitar bemanningsföretaget Team Företagsservice AB som mellanhand. Team Företagsservice AB har, enligt Västerorts LS, vägrat att skriva anställningsavtal och lönespecifikationer, liksom att betala lön i enlighet med avtal eller med LS:ets eget ”register”.
Denna behandling av papperslösa arbetare delar Friday’s med ytterligare ett dussin restauranger i närheten av Stureplan. Samtliga har varslats om konflikt av nämnda LS, som har drygt 20 medlemmar i området. Skälet till att just Friday’s utsågs som måltavla för en handgriplig blockad var att en av LS-medlemmarna inlett en egen övertidsblockad och sedan blivit nedbrottad av Securitas-vakter inne på restaurangen. Vakterna ska ha överlämnat mannen, som är av bolivianskt ursprung, till polisen, som i sin tur ska ha fört honom till Kronobergshäktet och misshandlat honom med upprepade slag mot magen.
När Ruben Tastas-Duque från Västerorts LS talade till de församlade syndikalisterna i Kungsträdgården deklarerade han att LS:et förutom korrekta löner lagt till ett nytt krav på sin lista:
– Vi kommer att kräva 10 000 kronor i ersättning av alla företag som tillkallar polis i samband med stridsåtgärder. Avsikten är att skrämma arbetsköparna från att bussa polisen på oss. Det kan låta som maffiametoder, och det är det också: det är hot och utpressning, sade Tastas-Duque och log.
En handfull aktivister drog på sig den sentida symbolen för svensk syndikalism – illgula strejkvaktsvästar – varpå en tjock folksamling bildades vid ingången till Friday’s. Inledningsvis var blockaden inte vattentät: syndikalisterna lät gäster gå fritt in i och ut från restaurangen. De delade ut flygblad och talade med besökare och förbipasserande om konflikten. En ”manager” vid namn Mikael Nilsson var icke desto mindre rasande. När polisen kommit till platsen förklarade han:
– Det här är min mark. Det är privat mark, de kan inte stå här, sade
han och svepte upprört med handen över asfalten, som händelsevis också var asfalten intill tunnelbanans uppgång vid stationen Östermalmstorg. ”Managern” hävdade också att det var städföretaget som syndikalisterna var ”arga på” och att de därför saknade skäl att rikta sig mot Friday’s restaurang.
Efter en stund ljöd en tuta, som signal till att blockaden skulle hårdna till en obruten armkedja framför entrén, utan möjlighet för gäster att passera. Som svar ljöd en högtalare:
– Detta är polisen. Ni stör den allmänna ordningen. Detta är en ordningsordnande befallning. Anvisad plats för den här fackliga stridsåtgärden eller blockaden eller vad ni nu vill kalla det är 50
meter bort. Ni har tio minuter på er att gå dit. Samtliga som stannar kommer att rapporteras för oaktsamhet mot ordningsmakten.
Syndikalisterna hade dock ingen avsikt att lämna restaurangentrén.
Denna ordervägran motiverades med att en facklig stridsåtgärd riktas mot ett företag och omöjligen kan genomföras på ett torg utan fysisk anslutning till detta företag. Flera syndikalister – däribland minst en juriststuderande – argumenterade högljutt för att blockaden var grundlagsskyddad och för att rättsliga och polisiära instanser underkänt polisens rätt att upplösa fackliga blockader (se sidoartikel). Polisen tog dock ingen hänsyn till denna argumentation, och juriststudenten var den förste att drivas från platsen.
Under den tid som gick mellan ”befallningen” och upplösningen av blockaden var flera poliser ännu på jovialiskt humör. En av dem kunde höras säga till sin kollega: ”det är svårt när man tycker att de har rätt i sina flygblad” och ”jag gick i samma högstadieskola som en av dem som står här”. Men när befälet beordrade sina mannar att föra varje enskild aktivist till torget och identifiera och rapportera dem exploderade en kavalkad av polisvåld framför häpna Stureplansflanörers ögon. Även en civilklädd ordningsvakt deltog med stor frenesi i upprensningsaktionen.
Aktivister bars och släpades till torget med armarna hårdhänt uppvikta på ryggen. När en äldre kvinna underställdes samma behandling reagerade hennes son häftigt, varpå polisen kastade sig över honom. Totalt fem poliser dunkade mannens ansikte mot asfalten och slog honom systematiskt under halvannan minut, tills han blödde ordentlig från munnen. Han blev
också pepparsprejad i ansiktet, i likhet med minst två andra aktivister.
En man med latinamerikanskt ursprung hanterades extra omilt, med kommentarer som ”du måste lära dig att rätta dig efter rättsreglerna i Sverige” från polisen. Han fördes till en egen piket, och när Arbetarens utsände följde efter för att se vad polisen gjorde med den ensamme mannen anklagades reportern för att ”störa polisens arbete”: ”de vill inte ha dig i ryggen när de arbetar”. När Arbetarens utsände uppgav sig vara journalist störtade en polisman fram, anklagade reportern för att ha kallat honom ”fascistjävel” och grep honom, misstänkt för brottet ”förolämpning”. Arbetarens utsände släpptes senare.
Efter den våldsamma upplösningen av blockaden fortsatte sporadisk flygbladsutdelning vid entrén. Men effekten av aktionen lät inte vänta på sig. Klockan 7 påföljande morgon infann sig representanter för Team Företagsservice AB på syndikalisternas högkvarter, bad om ursäkt för sina misstag och sin bristande insyn i regelverket och lovade uppfylla samtliga krav – inklusive 10 000 kronor i skadestånd för polisangreppet. Innestående lön och semesterersättning på totalt cirka 70 000 kronor kommer, enligt företagets löften, att betalas ut till de två medlemmarna.
På lördagen hölls sedan en ny, mindre blockad mot Friday’s, nu med kravet att också restaurangen ska betala ut det egenhändigt uppställda skadeståndet till LS. Chefen för restaurangens ordningsvakter bad också han syndikalisterna om ursäkt för det inträffade. Ruben Tastas-Duque berättar att han dock ifrågasatte Friday’s plikt att betala skadestånd för att man ringt polisen.
– Men vi kan begära skadestånd för vad vi vill. Det ska inte löna sig för företag att bussa polisen på blockader – tvärtom. Vår taktik är framgånsrik: hittills har vi aldrig förlorat en enda strid mot restauranger. Flera av de andra runt Stureplan har redan gett sig utan strid och gått med på våra krav.
Är detta maffiametoder?
– Nej, det var ett skämt till våra aktivister, som fått höra i media att det är det vi ägnar oss åt. En maffia går på familjer, det gör inte vi. En maffia berikar sig på andras bekostnad, det gör inte heller vi. Vår kamp riktar sig mot företag som inte ger papperslösa deras rättigheter, säger Ruben Tastas-Duque till Arbetaren.
Andreas Malm
andreas.malm@arbetaren.se
FLER ARTIKLAR I Inrikes
- INRIKES Seger för husockupanter

- INRIKES Jubel och ängslan när Saab köps upp

- INRIKES Blockad mot Biljardpalatset

- INRIKES Deltidsarbete drabbar kvinnor

- INRIKES Upprop mot våldtäkt


50 kommentarer
Väldigt otrevligt att se hur polisen väljer att ta till våld mot inte bara fackligt aktiva utan även mot sina egna kolegor som tvekar i att utföra order. Samt osmakligt när arbetsgivaren bjuder polisen på kaffe efter våldsdåden. Skriver lite mer om mina tankar efter blockaden på min blogg: http://redundans.wordpress.com/2007/10/05/nar-polisen-slar-fackligt-aktiva-%e2%80%93-eller-kafferepet-pa-stureplan
Jesper 07-10-06 02:37
E ni sjuka i huvudet eller? Vad e det för stenåldersfasoner? Blocka ingången till en restaurang? Klart som faan ni får spö, Förvånade ???
07-10-06 02:38
det är så här facklig kamp ser ut. En gång i tiden fick även LO-medlemmar denna behandling, men det är väl bortglömt nu. Om inte LO protesterar mot behandlingen av syndikalister så hamnar de själva så småningom under batongen.
trasymakos 07-10-06 02:38
jävla svin, poliserna går alltid de rikas ärenden. vad ska man göra? ge er inte!
johan 07-10-06 03:39
Nästa gång är jag där med er. Ge aldrig upp!
Kalle 07-10-06 05:21
Ni är bäst. Ge aldrig upp!
Jobjörn 07-10-06 05:21
Till dig som inte skriver ut namn: Dessa "stenålders fasoner" kallas facklig blockad och är grundlagsskyddade. Så var det med det. Att polisen nu bryter mot denna grundlag genom att lägga sig i och bli en part i konflikten är förbaskat konstigt, det är snarare det man blir förvånad över.
Hugo 07-10-06 05:21
Alla faktafel i denna artikel är skrämmande. Inte en mening rätt ang. LS medlemmen med den "egna övertidsblockaden". Angående blockaden i kväll, så var den oseriöst genomförd av amatörer, hälften visste inte ens varför de var där. En man spottade mot en ung kvinna som arbetar på restaurangen, och skrek könsord åt henne. Vill de bli tagna på allvar bör de ta en lång titt på vilka de låter representera sig.
07-10-06 07:35
jaha? var du ens där? det var jag. folket som var på blockaden var inte som du sa "amatörer", tvärt om. jag orkar inte ens svara på ditt idiotiska inlägg. jag kan bara säja tt det verkligen ger ett ytters seriöst intryck att inte ens skriva ut sitt förnamn, grabben, för jag tror man kan anta att du är en grabb.
Leonora Terèn 07-10-06 07:35
Som ni alla borde veta, så handlade inte detta om Fridays som arbetsgivare, utan ett annat företag, hur de har valt att sköta det vet jag ingenting om, jag vet dock att Fridays är en utmärkt skötsam arbetsgivare som alltid betalar ut lön i tid till sina anställda. Förövrigt har jag inte läst någonting som på något sätt försvarar attacken på den anställda, bara mer av "stackars mig, han sa att jag var rutten i huvet". När jag skrev att ingen blev skadad, så tog jag givetvis inte hänsyn till att en kille fick skrubbsår på knäna och en fläskläpp, då de endast är skråmor och helt befogade från polisens sida. Jag tycker att ni har all rätt att genomföra blockader, men då ska väl dem utföras på rätt plats utanför rätt företag?
Anna 07-10-06 07:35
Spelar det nån roll om man skriver sitt namn i denna mikroskopiska obetydliga spalt? Vem bryr sig? Det är val vad som skrivs som är det väsentliga? El vad säger miss Hugo & Herr Leonara. // Rydiger Falke :)
07-10-06 07:35
Ja det är högst beklagligt att det uppstod despyter mellan organiserade arbetare och några få anställda på fridays. Men när polisen slår ens vänner och det står någon person strax bakom och ber polisen ta i hårdare för att bögjäveln skall få ordentligt med stryk så är det ibland svårt att inte bli arg även på denne person, trots att hon jobbar på arbetsplatsen där konflikten råder. Det är ingen som önskar att få sån skit från personalen på Fridays medan man får polisslag mot sig från andra hållet. Och det är ingen som önskar att hamna i bråk med personalen i allmänhet.
Jesper 07-10-06 07:36
Leonora: Jag glömde visst skriva mitt namn, jag var trött efter en lång natt på jobbet. Vilken roll nu namnet spelar, inte riktigt poängen eller hur? Jag är kvinna, och ja, jag var där. Att jag kallar er för amatörer grundar jag på att när människor i blockaden tillfrågades varför de var där hade alla olika svar, alla lika fel dock. Ni missar ju att vi som jobbar på restaurangen vet precis vad som har hänt, och var därför chockade av hur felinformerade ni är. Jesper: Igen, jag var ju där, så det verkar lite naivt av dig att försöka lägga skulden på henne när vi alla vet att hon inte på något sätt provocerat fram salivattacken. "Bögjäveln" är ett ord du själv får stå för, eftersom ingen i personalen yttrat detta. Jag förstår att ni vill hitta något sätt att rättfärdiga användandet av könsord, eftersom det är riktigt pinsamt när vuxna människor inte kan uttrycka sig. I övrigt så kan man väl säga att blockaden var dåligt genomförd utan något tydligt budskap, hoppas ni lär er av era misstag och gör ett bättre jobb nästa gång.
Anna 07-10-06 07:36
Anna - nu har företaget i alla fall erkänt att dom gjort fel och vitsordat alla dom krav som ställts. Så uppenbarligen fattade dom budskapet. Tråkigt att inte du gjorde det och lite pinsamt att du fortsätter att försöka försvara arbetsköparen till och med efter att denna gjort avbön. Nästa gång kan det vara du som dom försöker blåsa på lönen.
Mattias 07-10-06 07:36
Haha... Ja, vad ska man göra annat än skratta. Folk har blivit slagna med batonger och pepparsprayade, och "Anna" är helt uppåt väggarna för ett könsord. Jösses.
Hlr 07-10-06 07:36
Jag försvarar ingen utom de som var där och arbetade igår, det är ingen risk att jag blir blåst på lönen, så du behöver inte ligga sömnlös över mig. Folket som var där och blev pepparsprayade hade gjort ett medvetet val när de medverkade i blockaden och inte lämnade platsen när de blev ombedda av polis, ingen blev skadad, men väldigt många som tyckte synd om sig själva.
Anna 07-10-06 07:36
Nähä näe, ingen blev skadad. "Aktivister bars och släpades till torget med armarna hårdhänt uppvikta på ryggen. När en äldre kvinna underställdes samma behandling reagerade hennes son med att rikta en lätt spark mot en polis, som då kastade sig över honom. Totalt fem poliser dunkade mannens ansikte mot asfalten och slog honom systematiskt under halvannan minut, tills han blödde ordentligt från munnen. Han blev också pepparsprejad i ansiktet, i likhet med minst två andra aktivister." Fortsätt gärna leva med vanföreställningen att du på något sätt är unik och alldeles immun mot arbetsgivares godtycke. Det förtjänar du säkert.
Hlr 07-10-06 07:36
Anna, jag stod i huvudentren och samtalade med flera olika ur personalen. Alla hade olika åsikter om den på gott och ont. Bland den kritiken som riktades mot mig fanns bland annat "att jag skall skaffa ett jobb" (jag kom precis från mitt f.ö.), att jag hade "en tjejjacka" (vilket iofs. är sant men hade föga med konflikten att göra), "att vi var ruttna i huvudet", att min kvinnliga kamrat var "en billig nolla" osv. osv. Jag rättfärdigar på inget sätt att någon spottat efter någon i er personal. Det är högst olyckligt. Men jag tycker att det är värt att nämna i vilken kontext detta agerande förekom. Visst valde folk att vara kvar och utsättas för övervåld. Det har du rätt i. Det finns många som väljer att strida för sina rättigheter till arbete, mat, rättvisa osv. trots att de riskerar att bemötas med våld ifrån poliser, militär och kapitalägare. Detta rättfärdigar i sin tur inte på något sätt det våld de utsätts för.
Jesper 07-10-06 07:37
Anna - Som du kanske hört är Sverige en demokrati. Det innebär en rätt att delta i fackliga stridsåtgärder utan att bli pepparsprayad, eller inlåst på Kronoberg och misshandlad i elva timmar. Det är inte ett mevetet val att bli pepparsprayad. Utan det var ett medvetet val av polisen och arbetsköparen att bryta mot våra grundlagar. Att du vill försvara dom som jobbar på Fridays låter vällovligt. Då kanske du även unnar dina kollegor, och inte bara dig, rätten att kunna köpa mat betala räkningar hyra mm? Om det inte hade varit någon blockad hade dina kollegor fått gå utan lön. Nu får dom lön istället. Jag förstår inte hur du kan få det till att blockaden skulle vara riktad mot någon som jobbar på Fridays?
Mattias 07-10-06 07:37
Hur kommer det sig att det uteslutande är skitjobb som Syndikalisterna kämpar för? Kan det bero på att medlemmarna inte är kapabla att fixa mer kvalificerade arbeten? Jag får också känslan att Syndikalisterna VILL att polisen ska vara brutala, gärna så ni får känna er som martyrer.
Ej våldsam vänsterman 07-10-06 07:37
Anna : Att ditt företag anväder sig utav bulvanbolag för att använda svart arbetskraft och pressa löner på arbetsmarknaden gör dem inte till mindre skyldiga. Ingen har tyckt synd om sig för att folk kallar oss för puckade. Läs istället vad som skrivs. Att du som ställer dig på arbetsköparens sida tycker att polisen skall släpa iväg fackligt aktiva är inte särskilt konstigt. Det handlar om att välja sida i konflikten. Vi väljer att kämpa för våra kamraters löner. Den striden vann vi. Ni förlorade och så var det med den saken. Det brukar se ut så i sverige när facket tar till strid nämligen. Det enda som är nytt är att polisen börjat springa era ärenden. Det är detta som också diskuteras i stort runt SACs blockader.
Jesper 07-10-06 07:37
Skitbra kämpat! Den som skallade snuten ska ha en ros.
Andersson 07-10-06 09:27
Ej våldsam vänsterman: Din syn på människor är skrämmande. De med jobb som är tuffare har ett intresse att göra det mindre tufft, varför medlemskap i en bra fackförening kan vara ett steg i rätt riktning. Eftersom fackföreningar har rätt att ta till stridsåtgärder så gjorde SAC rätt rent juridiskt sett, nu fick man också rätt i praktiken. En vinst för de papperslösa arbetare som är organiserade, och i långa loppet en seger för alla arbetare som vill ha drägliga villkor.
Robert Halvarsson 07-10-06 09:27
Anna - Som du kanske hört är Sverige en demokrati. Det innebär en rätt att delta i fackliga stridsåtgärder utan att bli pepparsprayad, eller inlåst på Kronoberg och misshandlad i elva timmar. Det är inte ett mevetet val att bli pepparsprayad. Utan det var ett medvetet val av polisen och arbetsköparen att bryta mot våra grundlagar. Att du vill försvara dom som jobbar på Fridays låter vällovligt. Då kanske du även unnar dina kollegor, och inte bara dig, rätten att kunna köpa mat betala räkningar hyra mm? Om det inte hade varit någon blockad hade dina kollegor fått gå utan lön. Nu får dom lön istället. Jag förstår inte hur du kan få det till att blockaden skulle vara riktad mot någon som jobbar på Fridays?
Mattias 07-10-07 07:00
Underbart gjort av SAC! Fortsätt kämpa! Håller även med det Robert Halvarsson skrivit fullt ut! Bra sagt robert. Måste också säga att detta från polisen var fruktansvärt hemskt. Förstår inte hur dom kan agera såhär odemokratiskt, rena fascist handlingar dom håller på med här! inte förvånad dock eftersom polisen ofta agerar såhär under blockader och demonstrationer.
Jonas 07-10-07 07:00
Bra jobbat av er, vad kul att ni fick rätt!
Oskar, Uppsala 07-10-07 07:00
Anna & co kanske hellre vill leve i Burma där polisen bara är till för att försvara, och bevara, makten.
Zvi Schnabel 07-10-07 07:00
Herregud Anna. Jag var med i blockaden och stod nära entren. Vid ett flertal tillfällen så slängde sig personalen på restaurangen i min rygg, knuffandes och bankandes för att försöka bryta den fackliga konfliken så att gästerna skulle kunna komma in i restaurangen. Det om något upplever jag som oprovocerat våld. Vi blev även kallade nollor, alla som är här är arbetslösa, pundare och omogna. Efter det var jag inte så vänligt inställd till personalen heller. När jag lyssnade på personalen som stod i dörren verkade dom inte heller ha någon aning om vad som hade hänt som ledde till konflikten från början, du som säger att vi var felinformerade.
Karin 07-10-08 02:49
Tycker det är lite konstigt att Fridays får stå som syndabock då det inte var detta företag som gjort felet utan en leverantör till dem! det var även denna leverantör inte fridays som ska förhandla, så hur och varför gör ni detta utanför fridays?? Sedan så kan jag bara säga att denna artikel är väldigt vinklad från erat håll, nästan skratt retande.
opartisk läsare 07-10-08 02:50
"Opartik läsare"; är du dum i huvudet eller? Du tror inte att företaget Fridays har möjlighet att välja bort ett att anlita en underleverantör som inte väljer att betala ut lön till sina anställda. Jag tror att du skulle se på den här saken HEEEEELT fucking annorlunda om det vore du som var papperslös slet livet ur dig utan att få betalt. Dra åt helvete.
Jakob 07-10-08 04:40
Jag kan förstå varför man gör en sån här grej, syftet i sig är det inget fel på. Dock är medlen inte de bästa. Om man nu ville få fram sitt budskap till sådana som mig; Jag ville in på restaurangen och ha en trevlig kväll, kanske inte riktigt sympatiserar med de politiska åsikterna men respekterar dem, så finns det bättre sätt att nå oss och skapa en större diskussion. Till exempel är det dumt att bråka och ställa till massa tumult, det funkar dessvärre inte. Man slutar lyssna på det ni ville ha sagt och man går in i en försvarsposition. Ge mig hellre lappar och förklara för mig, lugnt, sansat och sakligt varför ni tycker som ni gör. Eller försök påverka på ett djupare plan. Jag hade personligen tyckt det vore smartare om några av er med talets gåva hade lugnt pratat med gästerna inne på Fridays och försökt påverka det. Det är ju värre för ett ställe om deras gäster=pengar börjar tycka det är nåt skumt med företaget. Detta är bara min lilla åsikt och ja...ville mest tillägga en annan röst i detta forum.
Anna 07-10-08 04:41
En sak är ju bra med att SAC ställde till med det här. Nu får ju vanligt folk se vad ni kallar för "blockad" och "fackliga stridsåtgärder" och därmed se det fackliga tramset i sitt rätta jag. Jag hoppas, och tror, att många i det här landet går ur sina fackförbund. Facket har helt spelat ut sin roll 2007. Facklig verksamhet är något för lata sk. "arbetare" och rättshaverister. Jag hoppas på en lagändring så att arbetsrätten totalt urholkas.
Framtidsvisionär 07-10-08 04:41
Anna, syftet var väl inte i första hand att informera gästerna, utan i första hand att vinna konflikten. Och det gjorde de ju nu.
Jon W 07-10-08 04:41
Förbannade slödder att ställa till problem hela tiden. Bra att polisen kom och bankade lite vett i dom trånga små skallarna. Blockera en restaurang som inte har gjort något fel? Det börjar verkligen bli dags att se över fackens aktiviteter.
Marcus 07-10-08 04:41
Anna, jag håller med dig fullständigt. jag kom också dit som gäst och kan tala om att mycket av det sades av de som stog i blockaden var otrevliga kommentarer, skrikandes o spottandes och att tex att ngn sa att min kompis var äcklig? Jag tycker inte heller att det är ett smart sätt att stå o gapa för att få folk att lyssna. Det blir snarare patetiskt och genom att skrika ut en rad otrevligheter så tror inte jag att ni når fram med era argument någonstans, annat än inom era kretsar. Jag tycker att det är väldigt märkligt att oprovocerat spotta (som en av tjejerna gjorde i blockaden)o kasta ur sig otrevligheter. Polisen skötte sig mycket bra men om man gör våldsamt motstånd som ni säkert alla gjorde så förstår man att ni får lite skråmor.
Anna 07-10-08 05:01
Även jag tycker att demonstranterna var väldigt otrvliga och spottade på gäster så fort de kom åt. Hur tror ni att ni skall kunna förändra samhället när ni beter er som barnrumpor. Det finns politiker som för er talan. Rösta på dem istället.
Anna 07-10-08 07:51
Nej Anna. Det finns inte några politiker som för vår talan. Inte min. Och inte din. Om du lever i den illusionen är det lite sorgligt. Det finns politiker som kvitterar ut feta löner och är helt fjärmade från dem de ska representera. Från dem som finansierar deras flyg- och taxiresor, deras sommarställen och hushållerskor, deras barnflickor och supéer med förvärkta ryggar som piskan ska falla än hårdare på för att slavsamhället ska kunna bibehållas. Och polisen, polisen gör Heil Reichskanzler Reinfeldt.
Cecilia 07-10-09 01:35
Ni verkar inte ha förstått mycket av vår politiska aktivitet eller vad vi står för. Inga politiker representerar oss, inget parti representerar oss. Vi är en fri kämpande fackförening utanför partipolitiken. Nåt som kallas för utomparlamentarisk aktivism. Har ni inte ens läst vad tidningen arbetaren och syndikalism står för? Hur som helst. Vi vann kampen, det lönar sig att kämpa. Det var huvudsaken. Sen får gnällaspikar och pacifister som ni säga vad ni vill. Bra gjort av SAC, Kampen fortsätter!
Syndikalist 07-10-09 01:35
Vad är det som säger att arbetaren har gjort rätt för sig bara för att han har närvarat.Han kanske har tagit ösnder alting.Om någon jobbar svart då vet man väl att man inte har några garantier
07-10-09 01:35
Bra jobbat! Riktigt sjukt att polisen kan göra såhär utan konsekvenser... Skönt att ni vann tillslut i alla fall
anders 07-10-09 02:53
"Ändamålet helgar medlen" är ett uttryck som syftar på att man på vägen för att nå ett gott mål kan använda medel och metoder vars godhet kan ifrågasättas. Tycker det stämmer bra in här.
Anna 07-10-09 07:41
Anna: Vi är materialister: Vi resonerar inte utifrån "gott" och "ont". Vi handlar solidariskt utifrån vårt gemensamma klassintresse.´ Tack vare den analysen har vi vunnit många konflikter och kommer vinna många till. Den första timmen gjorde vi precis vad du föreslog,Anna: Vi pratade med gäster om situationen och vi delade flygblad med information. I och med att Du och många andra gäster på plats fullständigt sket i att restaurangen håller sig med bemmaningsföretag som vägrar pröjsa löner och stå för en någorlunda godtagbar form av säkerhet på jobbet så var vi tvungna att göra någonting annat: Vi blockerade restaurangen för att sätta press på dem gentemot sitt anlitade bemmaningsföretag. Och, Du, Anna: Vi vann, igen.
Jocke 07-10-09 07:42
Absolut, ni vann. All heder åt det. Och även fast jag vet att ni inte bryr er det minsta om det men ni tappade i respekt hos mig. Men ja, det är ju struntsamma....
Anna 07-10-10 01:35
Jo, du har helt rätt "Anna", det är het strunt samma vilken respekt du har för konkret facklig kamp. Dina inlägg i denna tråd visar att du kort och gott inte fattar vad det handlar om. SAC försvarade med lagliga metoder medlemmars intressen. Polisen bröt mot lagar och god sed när de aktivt tog ställning i en arbetsmarknadskonflikt. Om vi inte aktar oss vrids klockan tillbaka hundra år, eller om man så vill, flyttas vi hundratals mil öster ut till Burmas rättssystem. Det är något som "Anna" och andra kritiker bör fundera en del på!
Jone Källsäter, lokförare, syndikalist 07-10-10 01:36
en lokalsamorganisation. ett ls. ls:et. konstigt. ;)
ks 07-10-10 11:56
Bra gjort av er! Är inte överdrivet politisk av mig, men jag tycker allt som allt att ni gjorde rätt.
Kaffeperkulator 07-10-15 06:43
Om jag har förståt det här rätt så är alltså syndikalisterna ett fackförbund med goda visioner men har en svans av idioter. Fackförbund som spottar på personal, skriker könsord åt personal, skallar poliser. Var ska det här sluta?
anders 07-10-17 03:11
Bra kämpat, arbetarklassen kommer att segra!
Tobias Lindberg 07-10-31 11:46
Sverige är en fasciststat. Varför reser jag då inte bort från detta gudsförgätna land? Helt enkelt därför att skadan jag kan tillfoga landet blir så mycket större om jag befinner mig mitt i sosseträsket. Dra åt helvete alla fascistälskande svennar.
Oskyldigt dömd 08-11-23 09:53
syndikalism äger fett!!!
08-12-10 10:51
Kommentera