Nytt I Veckan Arkiv/Sök Tema Nyhetsbrev Prenumerera Bokklubb Kontakt Om Arbetaren



INGEN ISRAELKRITIK PÅ 9 NOVEMBER
Jan Selling varnar för en antisemitism i antisionistisk skepnad på minnesdagen av Kristallnatten 1938
SJÄLVA SJUKDOMEN MÅSTE ANGRIPAS
Fackföreningsrörelsen bör attackera maktfrågan, menar Lars Hammarberg

DET BEHÖVS KONKRETA KRAV
Det gäller att ta udden ur arbetsgivarnas rätt att flytta jobben, skriver Jan-Olov Carlsson
ARBETARNA MÅSTE SLÅSS
"Meningslöst förbjuda företagsflytt"

HÅRDARE LAGSTIFTNING GER FÄRRE JOBB
Vi måste acceptera att företag bantas, outsoursas, läggs ned eller slås samman
LAGSTIFTA MOT FÖRETAGSFLYTT
Möt kapitalets globalisering med tuffa politiska krav, skriver Jan-Olov Carlsson från Metallklubben på Volvo i Umeå

JAG SKITER I LITTERATUREN

Carl-Michael Edenborg om alla författare som är "jävligt duktiga och fega utav helvete"

NÄSTAN BARA "FULA" TYPER I JUNILISTANS PARTIGRUPP
Rikard Warlenius svarar Lasse Morin i debatten om Junilistan

BEKÄMPA INTE ETT FÖRTRYCK MED ETT ANNAT

Ska det räcka med att man är ful för att få rätt att köpa prostituerade? undrar Annika Dalén

ARBETARENS FEM MISSAR
Lasse Morin listar Arbetarens misstag i kampanjen mot Junilistan
SEX ÄR INGEN RÄTTIGHET
Mattias Kvick frågar sig var gränsen går för vad en personlig assistent kan hjälpa till med

ATT HELA MEN FÖRST SLÅ SÖNDER
Carlén vill sätta arbetsrätten ur spel, skriver Christina Hagner inför Ordfronts extrastämma
"VI SKA INTE FALLA FÖR BORGERLIG PROPANGANDA"
Valberedningens förslag till ny Ordfront-ordförande, Stefan Carlén, om hur han ska ta Ordfront ur krisen

MÄN HAR VELAT KÖPA SEX AV MIG"
Befintliga sexhjälpmedel är värdelösa för gravt funktionshindrade, skriver Finn Hellman
EU ÄR EN ARENA FÖR KLASSKAMP
Rikard Warlenius svarar Lasse Morin i debatten om Junilistan och EU

SEXHJÄLPMEDEL I STÄLLET FÖR PROSTITUERADE
Varken funktionshindrade eller någon annan har rätt att uttnytja prostituerade, skriver Annika Dalén
EU-KRAMARE GE OSS MER TYDLIGHET!
Warlenius utopiska syn på EU är en reformistdröm om att ta makten uppifrån, skriver Lasse Morin i en replik
JUNILISTAN MÅSTE LÄMNA HÖGERSAMARBETET
Junilistan legitimerar Europas mörkerkrafter om samarbetet inte bryts

EU HAR BLIVIT ETT STOR-SJÖBO

Junilistans samarbete med konservativa och nationalister i EU-parlamentet är ett problem, skriver Stefan de Vylder

ETT SAMARBETE ÖVER ANSTÄNDIGHETENS GRÄNS
Rikard Warlenius: "Junilistan är borgerligt"
BARA KAPITALETS DISSIDENTER STÖDDE JUNILISTAN

Junilistans Stefan de Vylder ser EU som ett hot mot demokratin

ETT BERÄTTIGAD ORO FÖR YTTRANDEFRIHETEN

Avslutningsrunda i Ordrfont-debatten
DE SOCIALA FORUMEN I SVERIGE KAN VISA VÄGEN
Bjud in de radikala rörelser som marginaliserats i den globala forumprocessen, skriver Tord Björk

KONSPIRATIONSBILD OM BALKAN

"Brunvänster" mot "folkfiender i Ordfront-debatten
VAD GÖR VI MED ORDEN, KAMRATER
Inga-Lisa Sangregorio anser att debatten kring Ordfront liknar ett mini-Jugoslavien

PARTIPOLITIKEN LÖSER INTE GLOBALISERINGENS PROBLEM

Jens Ergon uppmanar alla politiker att lyssna till globaliseringsrörelsen
LÅT PARTIER DELTA I DE SOCIALA FORUMEN

Biståndsminister Carin Jämtin vill öka de sociala forumens slagkraft
GÖR PRAKTIK AV DEN ABSTRAKTA POLITIKEN
De sociala forumen kan bli en kraft för att sprida direkt aktion, skriver Helena Granström från Globalisering underifrån

RÄTT ATT INTE BJUDA IN VÄPNADE GRUPPER

Olav Unsgaard och Stellan Vinthagen vill att forumen lämnar attityden av mossig firmafest för vänstern
"ÖPPNA UPP DE SOCIALA FORUMEN"
De radikala folkrörelserna trängs undan av politiker och NGO:s, skriver Tord Björk
RENSA DET OFFENTLIGA RUMMET FRÅN PORR
Schyman: "En pornografisk bild av kvinnan har blivit vardag"
"STOPPA FÖRSÄLJNINGEN AV SLITZ"
Nystarta aktivistgrupp kräver att få ha sina kroppar i fred
"SEXUALITETEN HAR BLIVIT EN VARA"
Anja Hirdman om varför unga kvinnor väljer att vika ut sig

"LÅT LESBISKA INSEMINERA"

Ta de lesbiska och bisexuell kvinnornas problem på allvar, skriver RFSL
"VI BEHÖVER ARBETARRÖRELSENS STÖD"
Det ligger i fackets intresse att arbeta för de rättslösa arbetarna
"MOBILISERA FOLKRÖRELSER MOT HÖGEREXTREMISMEN"
Facket måste aktivt motarbeta rasism och högerextremism skriver fyra representanter för arbetarrörelsen
BACKLASHARE FRÅN FÖRR
Politiskt födummande att använda epitetet gammal gubbe på Marx
"ÄR FEMINISM INTE TILL FÖR ALLA?"
Fler än vita medelklasskvinnor måste göra sig hörda om hierarkierna ska kunna utmanas, skriver Marit Östberg

UPPROP FÖR RÄTTVISA OCH GEMENSAM VÄLFÄRD

Attac och Seko i gemensammt upprop mot privatiseringar och nedskärningar

"ÄVEN MEDIEKRITIKER MÅSTE GRANSKAS"

Det är avskyvärt med en vänster som försöker urskulda massmord och folkfördrivningar, skriver Ulf B Andersson

"HOPPET STÅR TILL DE UNGA"
Den unga generationen bär på ett hopp om fred mellan Balkan-folken, skriver Lasse Morin

"FARLIGA FRÅGOR BEGRAVS"
Staten upprätthåller helst säkerheten genom att begrava farliga frågor, menar medieanalytikern Jan-Olof Rönn

"MOTOFFENSIV MOT LIBERALISMENS FOLKMORD BEHÖVS"

Tord Björk anklagar vänsterröster för att delta i liberal krossa-Ordfront-kampanj
"DEBATT MÅSTE UTGÅ FRÅN FAKTA"

Ulf B Andersson kan inte hålla med om att "Balkan-dissidenterna" tystas ned (4/04)
"NATIONEN VINNER ALLTID ÖVER SANNINGEN"
Medieanalytikern Jan-Olof Rönn efterlyser bättre förståelse för hur medier ljuger
(1-3/04)


LETAR DU EFTER ÄLDRE INLÄGG?

Förra årets debattinlägg hittar du här. Du kan också söka i arkivet nedan.


   
arbetaren.se Hela Internet

 

 

Ohederlig kritik mot Israel Shamir
Ammar Makboul beskrev på Radar i nummer 41 kritiskt boken ”Blommor i Galiléen” och anklagade författaren Israel Shamir för att sprida judehat.
Det är falska anklagelser, anser Kristoffer Larsson.

Är det rimligt att tro att någon som har varit jude i femtio år, har judisk familj och vars släktingar mördades av nazister, genuint hatar judar? Ammar Makboul anser det. I sin kritik av Blommor i Galiléen plockar han ut citat från sina sammanhang och anstränger sig hårt för att anklaga Israel Shamir för att sprida ”antisemitiska konspirationsteorier”. Problemet med hans artikel är att den innehåller flertalet faktafel och att Makboul tar sig alltför stora friheter i att tolka Shamirs texter. Av utrymmesbrist kommer jag dessvärre inte kunna bemöta de alla.

I en av essäerna i Israel Shamirs bok diskuteras engelsmännens syn på det sionistiska projektet. Palestina var vid tiden ett brittiskt mandat och av förklarliga skìl kan det i sammanhanget vara av intresse att framhålla hur Storbritanniens dåvarande premiärminister resonerade i frågan. Men det tycks inte Makboul hålla med om. Han anklagar Shamir för att sprida ”konspirationsteorier” enbart för att denne citerar premi¿rminister George och lägger stor vikt vid detta. Anmärkningsvärt är att Makboul inte tycks ifrågasätta citatens äkthet, men ändå antyder att det skulle sakna betydelse i sammanhanget.

Makboul citerar Shamir när han skriver att Intifadan ”kan bli början till ett världsomfattande uppror mot makt- och penninglystnadens mörka krafter”. (Blommor i Galiléen, sidan 184). Makboul tar sig sedan friheten att göra en synnerlig underlig tolkning av detta: ”Israel Shamir anstränger sig för att utvidga Israel-Palestinakonflikten till en konflikt mellan vÄrldens goda krafter och världens ’mörka krafter’, som alltså representeras av judarna.” Märk väl att dessa ”mörka krafter” Makboul citerar är hämtade frºn ”makt- och penninglystnadens mörka krafter”. Vad ska man säga om en sådan citatteknik?

Utgångspunkten fîr essän ”Söndra och härska” är att Stephen Steinlight, direktör för nationella frågor i Amerikansk-judiska kommittén, sagt att judarna måste hålla fast vid sin ”nuvarande priviligerade ställning, framgång och politiska makt” genom att bekämpa svartas och latinamerikaners inflytande. Steinlight föreslog att man skulle använda sig av ”den judiska makt som är oproportionerligt koncentrerad till Hollywood, teve och nyhetsindustrin” för att ”söndra och härska” över dessa grupper. Shamir skriver bland annat: ”Länge rådde ett ’speciellt förhållande’ mellan judarna och de svarta. På 50- och 60-talen var de amerikanska judarna de svartas viktigaste och mäktigaste vänner.” (sidan 151)

”En utomstående skulle kunna tro att vi judar är inpiskade dubbelspelare, att vi predikar de svartas rättigheter men bara tänker utnyttja dem för vår eget programs syften. En sådan duplicitet är dock knappast tänkbar i verkligheten.” (sidan 152-53)

Makboul drar av detta slutsatsen: ”Shamir förklarar att judarna aldrig brydde sig om de svarta.” Jag måste erkänna att en sådan slutsats är för mig fullständigt obegriplig.

Enligt Makboul anser Shamir också att ”bakom Irakkriget döljer sig judarna” och citerar från hans bok där Shamir talar om ”hämnd pº Babylon för dess förstörelse av Jerusalem 586 f Kr.” (sidan 189) Vad den svenska översättaren missat är att Shamir i själva verket citerar Israels fÊrsta premiärminister David Ben-Gurion som utlovar denna ”hämnd”. Detta är givetvis inte Makbouls fel, men det bör ändå påpekas att Shamir inte bär på denna uppfattning.

Shamir uttrycker stolhet över de judar som står upp för palestiniernas mänskliga rättigheter och mot apartheid. ºìremot finns det en viss grupp inom judenheten som han med hänsynslöshet kritiserar: ”Den judiska eliten brydde sig inte om de svarta i och för sig, om j¸mlikhet och flower-power utan utnyttjade bara dessa paroller för att underminera samhºllets traditionella struktur.” (sidan 153)

Israel Shamir förespråkar demokrati, att det judiska apartheidsystemet avskaffas och att alla - även icke-judar - ska ges fulla medborgerliga rättigheter i hela Israel/Palestina. Detta är inte farligt för Palestinarörelsen, utan tvärtom den linje som borde vara självklart för alla sanna demokrater och de som engagerar sig i denna konflikt. De falska anklagelserna om Israel Shamirs rasistiska judehat motverkar därmed sitt s­fte.

I ett svar efter en liknande anklagelse skrev han: ”Medan jag skriver detta skjuts ett tioårigt barn av israeliska soldater medan han fångar fåglar intill muren av vår tids största koncentrationslìger, Gaza. Hans död kan inte förringas genom att manipulera med minnet av döda judar. Min farfar, farmor, fastrar och farbröder dödades av nazisterna, jag tänker inte låta Bachner och Sharon ta patent på deras namn.”

Det verkar som om Shamir nu fått ännu ett namn att tillfoga på listan ìver de som vanärar minnet av hans mördade släktingar.

student i ekonomi

Fotnot: I artikeln om Shamir påstås att Palestinagrupperna i Sverige tagit bort ”Blommor i Galiléen” från sitt sortiment. Detta stämmer inte.

 
Nytt I Veckan Arkiv/Sök Tema Nyhetsbrev Prenumerera Bokklubb Kontakt Om Arbetaren
Tidningen Arbetaren, Box 6507, 113 83 Stockholm, Tel 08 - 16 08 90, redaktionen@arbetaren.se